przyroda

Polska przyroda – wyjątkowa w Europie

Przez ostatnie wieki część europejskiej przyrody została znacznie dotknięta przez działanie człowieka.
W okolicach Morza Śródziemnego niszczące działania sięgają nawet do cesarstwa rzymskiego a nawet dalej.
W części centralnej i południowe Europy prawie zupełnie wyginęły lasy liściaste a iglaste w Skandynawii, które były zupełnie zniszczone dopiero niedawno zostały od nowa posadzone. Trzeba było również użyźnić laki, osuszyć mokradła i poskromić rzeki. Tamtejsze hale górskie cierpią od poważnych zniszczeń powodowanych nadmiernym najazdem turystów lubiących zimowe sporty.

Zanieczyszczenie środowiska jest rozlegle, ale tez wyraźnie maleje. Jednakże sztuczne nawozy używane w rolnictwie jak i wypuszczanie z fabryk do rzek trujących związków siarki, ołowiu, rtęci i innych są wciąż jeszcze problemem dla zachowania od skażenia przyrody.
Na terenach Polski, jak i sąsiadujących krajach bałtyckich na Białorusi i Ukrainie, można znaleźć zachowane od zniszczeń niektóre unikalne okazy przyrody, których nigdzie nie spotkamy w Europie. Przez korzystanie z reformowanych metod w rolnictwie tamtejszy krajobraz jest o wiele bardziej urozmaicony niż w Europie Zachodniej.

Dzisiaj w zachodniej i południowej Europie mokradła w zasadzie nie istnieją. W Polsce można zobaczyć jeszcze wiele terenów, które są całkowicie lub częściowo nietknięte. Najlepszym tego przykładem są kotliny rzek Biebrzy, Pisy, Warty, Odry, Wieprzy, i innych. W Białowieski Parku Narodowym znajdują się ostatnie w Europie nienaruszone lasy liściaste. W Polsce mamy 45% takich lasów, natomiast reszta leży po stronie białoruskiej. Jest to światowe dziedzictwo, które zagrożone jest wyginięciem. Niestety w Parkach Narodowych jest tylko 15% lasów chronionych. Eksploatacja bagien i lasów jest dzisiaj dużym problemem.
Tomasz Wesołowski, polski ornitolog monituje o ochronę białowieskich lasów mówiąc:

„Nie możemy znaleźć usprawiedliwienia dla dewastowania obszarów puszczy dla interesu jedynie jednego pokolenia.”

Jest to prawda. Przyroda wschodniej Europy jest unikalna i byłoby wielka strata gdyby ja zniszczono. Czy przynajmniej raz nie mogłaby być usunięta na bok ekonomiczna chciwość i krótkowzroczne myślenia?

Należy szybko podjąć działania ratujące polską przyrodę. Nauczanie o ochronie i wartościach środowiska przyrody jest bardzo ważne, również w twojej grupie skautowskiej.

Polska posiada stosunkowo wiele gatunków ptaków i zwierzat, które są zagrożone wymarciem na europejską i globalną skalę. Poniżej podajemy opisy niektórych z nich:

Zagrożone zwierzęta w Polsce

  • Derkacz (Crex crex) Polska jest jednym z krajów gdzie ten gatunek ptaka może jeszcze mieszkać na mokradłach i trawiastych terenach. Współczesne rolnictwo i zasypywanie bagien jest prawdopodobnie głównym powodem ich wymierania. Ocenia si, ze w Polsce mieszka szacunkowo 6600-7800 par tych ptaków.
  • Orlik grubodzioby (Aqila clanga) W Polsce zyje tylko od 5 do 10 par tych ptaków. Gatunek ten bardzo szybko zanika.
  • Trzciniak wodny (Acrocephalus paludicola) Od czasu jak niszczy sie jego naturalne srodowisko, ptak ten staje sie coraz rzadszym obrazem. W Polsce i na Bialorusi wiekszosc tych ptaków zyje w prawie ekskluzywnym dla nich srodowisku – w mokrych kotlinach rzek.
  • Zubr (Bison bonatus) Byl czas, ze na kontynencie europejskim zubry zyly powszechnie. W Polsce w roku 1921 gatunek ten wyginal zupelnie, glównie z powodu polowan. Na Kaukazie stalo sie to cztery lata pózniej. W 1970 roku w Puszczy Bialowieskiej odnowiono jego populacje i dzisiaj zyje tam okolo 500 sztuk.
  • Wilk (Canis lupus) Wilk byl od wieków znienawidzonym zwierzeciem i ta niechec doprowadzila , ze w wielu europejskich krajach gatunek ten wyginal prawie calkowicie. Czy jednak moglibysmy znalezc dla niego miejsce?