Co to jest?

* Skauting

Skauting traktujemy jako system wychowywania dzieci tak aby rozwijać ich umiejętności praktyczne i kształtować zachowania. Dzięki zachowaniu małych grup i stosunkowo małej różnicy wieku miedzy liderem a skautem dzieci szybko przyswajają wiedzę i umiejętności. Uczymy skautów jakie miejsce pełnią w społeczeństwie, dlaczego zależy nam na nich jako dobrych skautach.

Pierwowzorem była definicja stworzona przez B.P. :
Skauting jest grą dla chłopców pod przewodnictwem chłopców [obecnie również dziewczynek], w której starsi bracia stwarzają młodszym zdrowe otoczenie i zachęcają do zdrowych zajęć, ułatwiających wyrobienie w sobie cnót obywatelskich.
Skauting pociąga najmocniej przez poznawanie przyrody i puszczaństwo. Przykłada wagę do jednostki a nie do zespołu. Rozwija zalety zarówno umysłowe, jak przymioty czysto fizyczne, lub czysto moralne.
Do tych celów przede wszystkim zmierza – a obecnie, dzięki doświadczeniu, wiemy, że przy właściwym postępowaniu – cele te osiąga.

Może najlepszy wyraz celów i metod Skautingu dał Dean James E. Russell, z Kolegium Nauczycielskiego przy Uniwersytecie w Kolumbii, New York. Pisze on tak:

* Program

„Program Skautingu to działalność mężczyzny przykrojona do wymiarów chłopca. Pociąga go ona nie tylko dlatego, że jest chłopcem, lecz, że jest formującym się mężczyzną. Program skautowy nie wymaga od chłopca niczego, czego nie robi dorosły mężczyzna, lecz krok za krokiem przeprowadza go z miejsca gdzie jest, do miejsca na którym będzie…”

* Metoda

„Najbardziej uderzające są nie zasady Skautingu, ale metoda. Jako systematyczny sposób doprowadzenia chłopców do właściwego postępowania i wpajania im dobrych przyzwyczajeń jest Skauting nieomal idealny. W praktyce dwie rzeczy są tu ważne – jedna, że te przyzwyczajenia są ustalone, druga zaś, że Skauting stwarza sposobność dla inicjatywy, samokontroli, ufności we własne siły, samoopanowania i kierowania sobą.”

* Rozwój

„W rozwijaniu inicjatywy Skauting opiera się nie tylko na programie pracy chłopców, ale w cudowny sposób wyzyskuje swój aparat organizacyjny, który stwarza wspaniałe możliwości odrzucenia każdej narzuconej metody. Dzieje się tak w zastępach i drużynach, gdzie chłopcy uczą się pracować w gromadzie. Zmusza to do wspólnego wysiłku dla wspólnego celu, jest metodą głęboko i prawdziwie demokratyczną…”

* Motywacja

„Ucząc waszych Skautów, na początek, spełniania dobrych uczynków w sposób zwyczajny i radosny, a bez świętoszkowatego oglądania się na nagrodę, a w dalszym ciągu zaprawiając ich do służby dla społeczeństwa, możecie zrobić dla nich więcej niż zwiększać ich sprawność, czy dyscyplinę lub zasób wiadomości, uczycie ich bowiem wtedy nie jak spędzić życie, ale jak żyć pełnią życia”.

Dodaj komentarz